Podem realitzar i publicar fotos dels nostres clients?

NORMATIVA DEL DRET A LA PRIVACITAT

En la Constitució Espanyola es regula el dret a la privacitat, en l’article 18, els tres drets fonamentals de la privacitat a Espanya: dret a l’honor, a la intimitat i a la pròpia imatge.

El Reglament General de Protecció de Dades (RGPD), aplicable des del passat 25 de maig de 2018, unificant criteris i amb especial èmfasi en el tractament de la informació en l’àmbit digital.

Arran del RGPD, s’ha adaptat amb la Llei orgànica 3/2018, de 5 de desembre, de Protecció de Dades de Caràcter Personal, la qual fa referència als Drets Digitals.

DRETS: HONOR, INTIMITAT I IMATGE

El Dret a l’honor està previst perquè les persones puguin conservar una imatge digna front els altres. Estaríem davant una vulneració a aquest dret en els següents supòsits:

  1. Revelar fets sobre la vida d’una persona que atemptin contra la seva imatge.
  2. Injúries que lesionin la dignitat d’una persona.

Quant al Dret a la intimitat, qualsevol impertinència en la privacitat d’una persona té una evident repercussió sobre la seva intimitat, i probablement també en el seu honor i en la seva pròpia imatge. Alguns casos concrets de qualsevol impertinència en la intimitat poden ser:

  1. Col·locar dispositius d’escolta o enregistrament amb l’objectiu de monitoritzar la vida privada de les persones.
  2. Aprofitar-se de l’activitat professional per a divulgar dades privades d’una persona.

El Dret a la pròpia imatge habilita a qualsevol persona per a no compartir la seva imatge de manera pública, en aquest cas, la finalitat principal és la protecció de la identitat. Hi ha uns certs casos en els quals no es necessita consentiment per a difondre una imatge:

  1. Les que són autoritzades o acordades per l’Autoritat competent.
  2. Aquelles en les quals existeix un interès històric, científic o cultural.
  3. Imatges de càrrecs públics o professionals en llocs oberts al públic.
  4. Quan formi part d’una notícia i la imatge de la persona sigui accessòria.

En la publicació d’imatges sense consentiment dels nostres clients s’està incorrent en una vulneració del dret a la intimitat d’una persona. Fins i tot, si les imatges li comprometen en algun sentit, podrien menyscabar el seu dret a l’honor i a la pròpia imatge, drets fonamentals, i podria ser sancionable.

En cas de tractar-se de la publicació d’una imatge en la qual apareix un menor, per regla general s’ha de demanar el consentiment per a l’ús d’aquestes dades al seu representant o tutor legal si el menor no ha complert els 14 anys. Per a la resta, fins als 18 anys, el consentiment el podran donar ells mateixos, sempre que sigui lliure, inequívoc i informat, amb un llenguatge comprensible per a ells. I, per descomptat, aquest consentiment ha de ser per escrit, no donant valor a cap acord o permís verbal. No complir amb aquest requeriment suposa infringir l’Article 6.1 de la LOPDGDD.

En conclusió, no podem publicar cap imatge sense el consentiment exprés del titular o, en cas de menors, pare, mare o tutor legal.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

PROFESIONALES EN PROTECCIÓN DE DATOS

PROFESSIONALS EN PROTECCIÓ DE DADES