Com complir la Llei de Cookies (I)

La Llei de Cookies obliga als titulars de pàgines web professionals a impedir que s’instal·lin cookies als ordinadors dels seus usuaris, excepte quan aquests han donat el seu consentiment, informats per aquest fet.

Les cookies poden ser utilitzades per gestionar el flux d’usuaris d’un lloc web i millorar la seva experiència de navegació. Però també són eines amb les que es poden dur a terme accions de spyware per aconseguir informació sobre els hàbits de navegació de l’usuari i utilitzar les dades personals obtingudes sense el seu consentiment amb finalitats comercials. Per aquest motiu, la Unió Europea, preocupada per la privacitat dels usuaris, va decidir aprovar al 2009 una norma que permetrà l’ús de cookies només en certes circumstàncies. Aquesta norma va arribar a Espanya el 30 de març de 2012.

La Llei de Cookies (o Llei Cookie o Llei Anticookies) és realment una llei?

Amb el nom de “Llei de cookies” es com es coneix el punt tercer de l’article 4 del Reial Decret-llei 13/2012, de 30 de març que va ser publicada al «Butlletí Oficial de l’Estat» el dissabte 31 de març de 2012 i va entrar en vigor al dia següent. La Llei de cookies, transposició de la Directiva 2009/136/CE, del Parlament Europeu i del Consell, de 25 de novembre de 2009, s’integra a la LSSI (Llei 34/2002, de 11 de juliol, de serveis de la societat de la informació i de comerç electrònic) modificant el punt segon del seu article 22, que queda redactat de la forma següent:

Article 22.2 de la Llei 34/2002. Els prestadors de serveis podran utilitzar dispositius d’emmagatzematge i recuperació de dades en equips terminals dels destinataris, a condició de que aquests hagin donat el seu consentiment després de que se’ls hi hagi facilitat informació clara i completa sobre la seva utilització, en particular, sobre les finalitats del tractament de les dades, amb concordança al disposat a la Llei Orgànica 15/1999, de 13 de desembre, de Protecció de Dades de Caràcter Personal.

Quan sigui tècnicament possible i eficaç, el consentiment del destinatari per acceptar el tractament de les dades podrà facilitar-se mitjançant l’ús dels paràmetres adequats del navegador o d’altres aplicacions, sempre que aquest hagi de procedir a la seva configuració durant la seva instal·lació o actualització mitjançant una acció expressa a tal efecte.

El punt anterior no impedirà el possible emmagatzematge o accés d’índole tècnica per la finalitat d’efectuar la transmissió d’una comunicació per una xarxa de comunicacions electròniques o, en la mesura que resulti estrictament necessari, per la prestació d’un servei de la societat de la informació expressament sol·licitat pel destinatari.

A qui afecta la Llei de Cookies?

La Llei de Cookies afecta a totes les empreses professionals amb pàgina web i altres prestadors de serveis de la societat de la informació, sempre que compleixin com a mínim un dels requisits següents:

  • Estiguin establerts a Espanya (residència o domicili social a Espanya, inscripció al Registre Mercantil…).
  • Estiguin establerts fora d’Espanya però dirigeixin els seus serveis específicament al territori espanyol.
  • Altres casos: Article 2 de la Llei 34/2002

Com és el procés d’adequació a la Llei de Cookies?

Cada cas és diferent.

Des de quan és obligatori complir la Llei de cookies?

A Espanya, des del 1 d’abril de 2012.

Què  pot passar si no és compleix la Llei de Cookies?

Multa de fins a 30.000 € (o fins a 150.000 €, quan l’incompliment sigui significatiu), conforme estableixen els articles 38 i 39 de la Llei 34/2002.

Es perseguiran als infractors?

Si, ja hi ha sancions: veure notícia bloc 7-11-15.

A la pròxima notícia més informació per complir amb la Llei de Cookies.

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on linkedin

PROFESIONALES EN PROTECCIÓN DE DATOS

PROFESSIONALS EN PROTECCIÓ DE DADES